Implantologie
Super User

Author: Super User

Opravíme i to, co jinde nezvládnou

Hlavním cílem záchovné stomatologie je záchrana zubu či zubů. Ať už byly postiženy kazem nebo např. úrazem. Lehčí poškození lze řešit výplní (plombou). Zda zvolit estetickou bílou (fotokompozitní) či méně kvalitní amalgámovou se rozhodujete sami. Je však dobré dát na doporučení lékaře.
Pokud poškození zasáhne nervový systém, je nutná léčba kořenových kanálků (více informací zde). Zákroky provádíme bezbolestně v místním znecitlivění a ctíme individuální přístup k pacientům. Nejen každý člověk, ale i každý zub na světě je totiž jiný. Proto neexistují naprosto univerzální způsoby léčby. Lékař vždy musí zvážit veškeré alternativy a zvolit adekvátní postup dle míry poškození a dalších aspektů. Někdy je možností více. Na základě konzultace s lékařem si pak můžete druh ošetření zvolit sami.
05
pro
Skalpel, prosím

Specializuje se na chirurgickou léčbu dutiny ústní a přilehlých tkání. Zahrnuje mnoho zákroků, například resekci kořenového hrotu, odstranění retních uzdiček, úpravy čelisti a dásně před zhotovením snímatelné zubní náhrady. A pochopitelně zavádění implantátů po ztrátě trvalých zubů.
K nejčastějším patří odstranění, tj. extrakce či lidově vytržení zubu. V případě komplikací je nutné provést tzv. chirurgické vybavení. Vyžaduje výraznější zásah do přilehlých tkání, šití, eventuálně ochranu před záněty antibiotiky.

K nejběžnějším důvodům extrakce patří:
  • Kaz kořene.
  • Zlomenina zubu zasahující hluboko pod dáseň, do kořenové části.
  • Periapikální nález – cysta (chronický zánět v kosti za zubem).
  • Neošetřitelný kořenový systém zubu (např. po neúspěšném endodontickém zákroku).
  • Nesprávný růst zubu  – extrakce z ortodontických důvodů.
  • Extrakce třetích molárů, tedy  „osmiček“, „zubů moudrosti“.
  • Nutnost uvolnění prostoru pro náhrady větších rozměrů (např. můstek).
05
pro
Strach? Bolest? Nebudete o ničem vědět...

Jednou z možností bezbolestných zákroků je ošetření v řízené sedaci.
Je vhodná zejména pro dětské pacienty, protože na rozdíl od celkové anestezie prakticky nezatěžuje organismus. Při menších chirurgických výkonech přináší stejný efekt i dospělým. Jedinou překážkou je alergie na bílkovinu kravského mléka.

Sedace uvede pacienty do stavu, kdy nejen nevnímají bolest, ale netrápí je ani pocity strachu. Při zákroku pospávají, po něm si nebudou nic pamatovat. K navození sedace slouží osvědčené preparáty Dormicum® Roche (Midazolam) a Propofol. O více informací požádejte svého zubního lékaře.
Ošetření je vždy přítomna anestezioložka MUDr. Adamová.

Sedace v bodech:
  • Doba ošetření – až 2 hod.
  • Jste při vědomí, ale zcela beze strachu.
  • Částečně spolupracujete s lékařem.
  • Musíte přijít nalačno. Nejméně 3 hodiny před příchodem nejíst ani nepít! 
  • Dostavíte se 30 minut před zákrokem.
  • Po něm 30 minut odpočíváte v ordinaci. 
  • S doprovodem můžete odejít domů. (Nesmíte řídit.)
  • Druhý den jste v plné kondici.

Celková anestezie
Pokud vás čeká náročné stomatochirurgické ošetření nebo jste extrémně citliví, vyžádejte si celkovou anestezii (narkózu). Vyřadí vaše vnímání a stomatochirurgovi zajistí optimální operační podmínky. Je vhodná při náročnějších výkonech (obtížné extrakce zubů, zavádění implantátů apod.). Pacienti s dobrým zdravím si ji mohou dopřát takřka v jakémkoli věku. Pokud není nezbytná, je u dětí vhodná až od 6 let a 20 kg váhy.

Celková anestezie v bodech:
  • Doba ošetření – 1 až 3 hod.
  • Nejste při vědomí, jste intubováni.
  • Přijdete 45 minut před zákrokem.
  • Musíte být nalačno. Nejíst ani nepít minimálně 6 hodin! 
  • Po zákroku 60 minut odpočíváte v ordinaci. 
  • S doprovodem můžete odejít domů. (Nesmíte řídit.) 
  • Druhý den jste v plné kondici.
05
pro

Protetika

Published in Služby
Každý je nahraditelný – i zub

Protetická stomatologie nahrazuje ztracené části zubů, celé zuby, jejich skupiny i chrup jako celek. Naši pacienti si mohou být jisti maximální funkčností a estetickou úrovní jakýchkoli typů náhrad. Stejně jako perfektním naplánováním a bezchybným provedeních všech kroků procesu. Ceny se odvíjejí od rozsahu požadovaného zákroku a nepřevyšují běžný standard.

Jaké úkony provádíme?

Kořenová inlay
V případě rozsáhlého kazu, zlomeniny ap. je třeba chybějící část zubu nahradit. Do vyplněného kořenového kanálku upevníme trn, na který nasadíme estetickou korunku ve tvaru původního zubu.

Provizorní korunka
Dočasně kryje zabroušený zub či kořenovou výplň. Kromě estetické funkce zabraňuje posunům zubů a minimalizuje riziko nepřesnosti budoucí fixní korunky.

Metalokeramická korunka
Nejtrvanlivější korunka nejvyšší funkční i estetické úrovně (v barvě ostatních zubů).

Můstky
Náhrada chybějícího zubu/zubů. Zahrnuje vytvoření provizorního můstku, podle nějž je po osvědčení tvaru ap. vytvořena trvalá náhrada z metalokeramického (viz výše) nebo fazetového materiálu.

Zásuvné spoje
V případě rozsáhlejších ztrát v zubním oblouku je nutné zhotovit technicky složitější náhrady, které jsou kotveny zásuvnými spoji (podobně jako dveře v pantech). Nabízejí přichycení bez padání a zároveň umožňují snadné sejmutí a vyčištění. Jde o velmi variabilní, a tedy značně individuální řešení.
Vyšetření hrou

Nabízíme preventivní prohlídky školám a školkám v Mladé Boleslavi, Bakově nad Jizerou, Mnichově Hradišti a Kosmonosech. Navštívíme vás, nemusíte nikam chodit. Prohlídky jsou bezbolestné a děti je absolvují v naprosté pohodě. (Zbytečně se nestresují návštěvou ordinace.) Malí pacienti obdrží písemné upozornění na kazy, špatnou ústní hygienu nebo potřebu ortodontické léčby.

Jak vyšetření probíhá:
  • Zubní lékař přijde v dohodnutý termín do školky/školy.
  • Prohlídka trvá pár minut, proběhne formou hry. 
  • Sestřička vystaví potvrzení o absolvování prohlídky a případně napíše 
  • rodičům zprávu, že by měli s dítětem navštívit zubního lékaře.
Předcházejte problémům

Prevence vám pomáhá onemocněním zubů a dásní předejít. Stačí relativně málo – dbát o odstraňování zubního mikrobiálního povlaku. Jeho přítomnost v dutině ústní vede ke vzniku kazů, krvácení dásní, tvorbě zubního kamene a dalším poškozením. Domácí hygiena však nestačí. Je třeba spolupracovat se stomatologickým týmem – lékařem a dentální hygienistkou.
Věnujeme velkou péči vyhodnocení úrovně ústní hygieny, výběru pomůcek a nácviku správné techniky čištění.
Doporučujeme dvě návštěvy ročně, při nichž lékař zkontroluje stav zubů i dásní a RTG snímky chrupu. (Preventivní rentgen včas odhalí i nejmenší změny na zubech a parodontu.)
05
pro

Ortodoncie

Published in Služby
Rovné zuby, rovný život

Nepěkný vzhled chrupu může snižovat naše sebevědomí. Ortodoncie dokáže tento nedostatek napravit. Ať už nás nesprávné postavení zubů trápí z estetického nebo funkčního hlediska.
Nejčastěji řešíme mezery mezi zuby. Pokud například některý vypadne a ostatní se přesunou. Nebo naopak těsnání zubů v čelisti, která jim neposkytuje dostatek místa. Rovněž připravujeme místa pro implantáty. Řešením ortodontických vad jsou snímací nebo fixní aparáty (rovnátka).

Nejlepších výsledků dosahujeme při včasném řešení problému – tedy v dětském věku. Proto je třeba včas posoudit stav chrupu dítěte a v případě potřeby zahájit korekce. 

Rovnátka v každém věku
Ideální je vyřešit problém co nejdříve, tedy v dětství. Čím dříve s dítětem přijdete, o to bude výsledek lepší. I v pozdějším věku je však možné dosáhnout radikální nápravy.

Přijďte
Zrentgenujeme a zanalyzujeme vaši ústní dutinu a stanovíme cíle a možnosti léčby.

Druhy rovnátek
K dispozici je řada typů – od běžných snímacích až po „neviditelná“.
Která jsou pro vás ta pravá? Záleží na závažnosti pokřivení chrupu, ale také na vašich finančních a časových možnostech (tj. jak dlouho můžete či jste ochotní rovnátka nosit). Rozhodují i vaše stylové preference. Někdo pojímá rovnátka jako módní doplněk, jiný upřednostňuje nenápadnost.

Snímací rovnátka jsou určena k léčbě v dětském věku, kdy ještě chrup není kompletní. Používají se také ke korekci menších vad nebo předléčení složitějších před nasazením fixních rovnátek. Nosí se poměrně krátce a patří k nejlevnějším.

Fixní rovnátka jsou pevně nasazena na zubech a vyvíjejí na ně neustálý tlak, čímž je posunují na správné místo. Jsou tvořena zámečky – miniaturními kovovými nebo keramickými destičkami s úchyty, nalepenými na zubech. Propojuje je ortodontický drát, který vyvíjí sílu potřebnou k posunu zubů. Uchycení drátu v zámku je jištěno malými gumičkami, které mohou být různě barevné.

Fixní rovnátka linguae se nelepí na přední, ale zadní stranu zubů. Nejsou vidět, znesnadňují však čištění chrupu.

Fóliové aparáty – tzv. neviditelná rovnátka – jsou vyrobeny z měkké průhledné fólie. Lze je kdykoli sundat a zase nasadit. Výhodou je bezproblémová ústní hygiena. Doba léčby s těmito rovnátky bývá kratší.

Ceny
Léčba je vždy částečně hrazena pacientem. Bohužel i v případech, kdy ortodontická vada působí zdravotní problémy. Přesnou částku je možné stanovit až po konzultaci s lékařem. Rozhoduje o ní řada faktorů: typ vady, volba materiálu ap.

Orientační ceny:
– snímací rovnátka: od 650 Kč,
– fixní rovnátka: 7 000 Kč,
– neviditelná rovnátka: od 88 000 Kč.
05
pro
Dobré řešení od kosti

Implantáty jsou formou fixní náhrady ztracených zubů. Do čelistní kosti je zavádí implantolog. O zákroku může uvažovat každý, kdo přišel o jeden či více zubů. Rozhodující slovo má však specializovaný lékař. Jen ten může posoudit, zda a jaký typ implantátu je pro vás vhodný.  

Implantace
Implantaci provádíme ambulantně, většinou během jediné návštěvy. Pacient není poté nijak omezen. Snad jen užíváním antibiotik, pokud je lékař předepíše kvůli prevenci zánětu.

Hojení
Než je možné zatížit implantát trvalým, plně funkčním náhradním zubem (protézou), musí se zcela vhojit. Obvyklá lhůta je 12 týdnů. Po tu dobu pacient užívá provizorní zubní náhradu podobnou konečné. Umožňuje běžný společenský kontakt a usnadňuje přijímání potravy.

Nasazení zubu
Po vhojení nasadíme trvalou protézu. Pokud se o implantát dobře staráte – zejména je třeba dbát o ústní hygienu –, měl by vám vydržet po celý další život.

Rizika
Úspěšnost zákroku může negativně ovlivnit řada faktorů. Například špatná hygiena, kuřáctví, poruchy srážení krve, nevyhovující stav dásní či jejich zánět, nedostatečná masivnost a hustota čelistní kosti, silný diabetes či jiná onemocnění. Implantolog bere tato rizika v potaz, nemusejí však být trvalou překážkou. Mnohá lze před zákrokem eliminovat, případně snížit. Velmi důležitá je spolupráce s lékařem. Pacient by měl naslouchat jeho pokynům a dodržovat je.
05
pro
Se zdravým úsměvem jde práce lépe

Nabízíme služby i celým firmám. Péči o všechny nebo jen vybrané zaměstnance. Stačí uzavřít smlouvu, jejíž parametry nastavíme podle potřeb vaší společnosti.
Rozsah služeb je široký: od preventivní a léčebné stomatologie až po estetickou. Vždy s garancí péče na vysoké evropské úrovni. Díky této záruce jsou veškerá ošetření mimořádně efektivní. Dokážeme vyřešit i jinde zdánlivě neřešitelné.
Firemní klienti mají navíc při objednávání přednostní právo a mohou vybrané služby užívat bezplatně či se slevou.

Obsahem smlouvy jsou například:
– Rozsah čerpání služeb, způsoby plateb, časové období pro vyúčtování a rozdělení pracovníků společnosti do skupin lišících se rozsahem čerpání. – Seznam služeb a úkonů, které budou pracovníkům společnosti poskytovány zdarma nebo se slevou.
Další otázky jsou řešeny na základě požadavků vaší společnosti.
Krásný úsměv otevírá všechny dveře

Tyto služby se těší stále větší přízni. Krásný úsměv je luxusní vizitkou a zvyšuje vaši společenskou prestiž. V mnoha povoláních je pěkný chrup nutností, předpokladem úspěchu. Přejeme si, aby takový měli všichni naši klienti.

Součástí naší denní praxe jsou výplně (plomby). U předních zubů je už dnes nemyslitelné, aby výplň nebyla v jejich barvě. My však doporučujeme věnovat stejnou péči i stoličkám, abyste mohli mluvit a smát se skutečně bez obav. Tzv. bílé plomby zhotovené z kompozitních materiálů (bílé pryskyřice) jsou navíc kvalitnější z hlediska funkčnosti a trvanlivosti. Naplánování ošetření a výběr materiálů jsou vždy individuální, po domluvě s pacientem.

Modelace výplní – neviditelná plomba i při velkém poškození zubu
Při rozsáhlém poškození kazem je třeba podle otisku vymodelovat výplň v laboratoři. Lékař ji poté zafixuje a doladí, aby byla téměř neviditelná.

Fazety – bělostný chrup
Někdy je nutné výrazněji pozměnit nejen barvu, ale i tvar a velikost jednoho či několika předních zubů. Pak jsou vhodné kompozitní nebo keramické fazety. Nejdříve šetrně upravíme viditelný povrch zubu. Poté sejmeme otisk, podle nějž v laboratoři vyrobíme tenké bílé plošky – fazety. Lékař je zafixuje na zuby. Výkony provádíme v lokální anestezii.
Strana 1 z 2

Jsme jedním z největších komplexů stomatologických center a ordinací ve Středočeském kraji a Praze, poskytující špičkovou péči a individuální přístup ke každému pacientovi.